Timeless Fashion | Dior New Look

06 Eylül 2016
Christian_Dior_New_Look

2. Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında uygulanan kemer sıkma politikası zamanlarında, kadınların kadın gibi giyinmeye ne vakitleri ne de kısıtlamalara karşı çıkacak güçleri vardı. Öyle yıllar düşünün ki hammadde eksikliğinden çorap bile bulanamıyordu. İşte tam bu noktada zoraki maskülenliğe noktayı koyan yeni bir görünüm doğdu.

new look3New Look” adı verilen bu akım Christian Dior tarafından yaratıldı. Ünlü tasarımcı, 1947 yılında sergilediği 90 adet tasarım içeren ilk Haute Couture koleksiyonu “Corolle”i savaş zamanının kısıtlamalarına rağmen geniş ve uzun kumaşlardan hazırladı. Koleksiyon, tam daire etekleri ve bel atına kadar uzatılmış belden aşağısı genişleyen formlu ceketleri ile savaşın kadınlar üzerindeki mütevazi ve sade tarzına başkaldırır nitelikteydi.

Christian_Dior_Corelle

Volümlü etekler, yuvarlanan omuzlar, büstiyerler, ince belli ceketler ve uzun eteklerle feminenliği vurgulayan yeni bir kadın giyimi oluşturdu tasarımcı. Öyle ki koleksiyonu gördükten sonra kayıtsız kalamayan zamanın Harper’s Bazaar Editörü Carmel Snow: “Christian, bu küçük bir devrim, elbiselerin yeni bir görünüm” demesiyle Dior’un yarattığı akımın adı da belirlenmiş oldu.

“Yeni Görünüm” akımı feminenlik ve zarafete vurgu yapan ve özellikle ince beli öne çıkartarak kadınların güzelliklerini ortaya sergilemelerine alan yarattı. Christian Dior, bu akımla romantik bir duruş kazandırarak 1940’ların sonundan 1950’li yılların ortalarına kadar moda dünyasına egemen olmayı başardı.

Christian_Dior_New_Look_Designnew look4

Piere Balmain’den Balenciaga’ya, Jacques Heim’den Givenchy’ye kadar birçok tasarımcı “yeni görünüm”den esinlenerek tasarımlarına yön verdi. Yeni bir dönemin başlangıcı olan bu akıma film yıldızları ve Prenses Margaret günlük hayatlarındaki ve davetlerdeki giyimleri ile destek verdi. Tüm bu süreçte “Yeni Görünüm” nesiller boyunca sürecek olan trendler arasında tartışmasız bir yer edindi.

Christian_Dior_Bar_Suit

Peki, “New Look” sadece o dönemde mi kaldı dersiniz! Tabii ki hayır. 50’li yılların üzerinden neredeyse 60 yıl sonra Marc Jacobs’un Kreatif Direktörlüğünü yaptığı zamanlardaki Louis Vuitton, 2010 Sonbahar-Kış koleksiyonu ile kadını baştan yaratırcasına akıma gönderme yaptı.

Fall_Winter_2010_Louis_Vuitton

Koleksiyon tamamıyla volanlı eteklere, elbiselere, Dior’un “Bar Suit” adı verilen belden oturtmalı belden aşağısı genişleyen ceketlerine gönderme yapan tasarımlara adandı. Belki buna o dönem oldukça popüler olan “Mad-Men” dizisinin de ön ayak olduğunu da söyleyebiliriz.

mad_men_style

Dönem dönem Louis Vuitton, Rochas, Vivienne Westwood gibi farklı tasarımlar, koleksiyonlarında da yer almasıyla Dior’u onurlandırmaya devam ettiler. 2011 yılında Alexander McQueen zımbalı siyah elbisesi ile Prada ise 2010 Sonbahar-Kış koleksiyonunda elbise ve paltoları ile bu akıma gönderme yapmayı ihmal etmediler.

new look7

Tabii bu demek değil ki diğer tasarımcılar akımdan esinlenirken Christian Dior sadece o yıllarda bu görünümü yarattı. Tasarımcının vefatından uzun yıllar sonra, 97 yılında Dior’un Kreatif Direktörlüğüne getirilen son yüzyılın dahi tasarımcıları arasında yer alan John Galliano, akımına fiyonk, fırfır ve çılgın renklerle her koleksiyonunda dokunmayı ihmal etmedi. Özellikle 2010 Kış ve 2011 İlkbahar Couture koleksiyonlarının her parçası Christian’ın yarattığı akıma şapka çıkartılır nitelikteydi.

new look10new look11

Yaptığı bir konuşmadan sonra sözleşmesi bitirilen Galliano yerine getiren Raf Simons ise John’un tüm izlerini silercesine fırfır ve fiyonkları kaldırdı. Onların yerine beli daha öne çıkaran dolgun etekli formları yaratarak markanın yaratıcısının görünümüne sadık kaldı. Ta ki 2013 yılının ilkbahar–yaz sezonuna ait Couture koleksiyonunda Christian’ın yarattığı ceketi sigaret pantolonlarla kullanana kadar. Geçmişi kabul ederken kendi imzasını da atmayı başaran Simons akımın ismine bir “yeni” daha katarak “Yeni Yeni Görünüm” olmasını sağladı. Bu tasarım akımın en kesin virajı oldu.

Raf_Simons_New_New_Look_Design

Her ne kadar “Yeni Görünüm” 50’li yıllara damgasını vurmuş olsa bile, bu akım asla bir sezona bağlı kalmayacak. O nedenle boş verin maskülen detayların verdiği geçici özgüveni ya da bir savaş daha beklemeyin sahip olduğunuz siluetin hakkını vermek için…

Herkesin bir örnek giyindiği yeni nesil kadınlar yerine, özgüvenini siluetinde var eden kadınlardan olun!

Love,

Sinem

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply