Throwback Thursday | Trench Coat Biraz Abarttı

20 Ekim 2016
Trench_Coat_Fashion

Bugün perşembe ve Throwback Thursday günü! Buna eski zamanlarda yazdığım yazıları blogda paylaşma günü denebilir. Bundan neredeyse 7 sene önce şu anda sayfası bile olmayan dijital dergi Reset Magazine de yazdığım trençkot modası ile ilgili yazdığım “Trench Coat Biraz Abarttı!” adlı yazımı havaların tam da soğuk mu olsam ılık mı diye karar veremediği bu günlerde bloga taşımaya karar verdim. Tam tarih vermek gerekirse 1 Nisan 2010 tarihinde yazdığım bu yazı o zaman görselleriyle daha anlamlıydı. Tabii görseller de o derginin boyutlarına göre olduğunu için biraz çözünürlüğü de düşük idare edin.

Bugün trençkot ile ilgili bir yazı yazsam – ki daha kapsamlısını yazacağım – daha çok bilgi, görsel ve detaylı olacağından ve düzgün cümlelerle yazacağımdan emin olabilirsiniz. Fakat eski yazılarımı da çöpe atmamak için Throwback Thursday başlığını çok seviyorum. Üstelik yazı stilimdeki gelişmeyi objektif olarak görebildiğim için de çok mutlu oluyorum.

 

Yılın ilk ve son baharlarında klasikleşmiş bir moda tanımı vardır, “Trençkot alın, bu bahar çok moda” gibi. Bu sözden sonra alınacakların ya da dolabınızda mutlaka bulunmalıların en başında gelir kendileri, söz konusu modaya ayak uydurmaksa. Fakat bu sefer sadece bu kadarla kurtulacağınızı düşünüyorsanız işte bu biraz yersiz olacak…

Söylemeye gerek yok yılladır birçok ünlüde, defilelerde ve hatta “Breakfast at Tiffanys” başta olmak üzere filmlerde ve her yerde gördük, görmeye de devam edeceğimiz ortada. Birkaç değişiklikle, bu sezon oldukça farklı ve renkliler -ki bu konuda Burberry Prorsum’un eline kimse su dökemez- Christopher Bailey gururla sunar.

Christopher_Bailey_Burberry_Prorsum_Trenh_coat

Klasik midi boyların yerine daha kısa,

trenchcoat4

Uzun ve dökümlü modelleri görücüye çıktı.

trenchcoat1

Fakat asıl alkışı renkleriyle aldılar. Artık bej trençkotunuzla yeterince havalı olamayacaksınız. Sarı, gri, kırmızı, beyaz ve mor dururken, bej pek olağan kalabilir.

trenchcoat5

Ya da siyah yeterince asil ve ulaşılmaz olmanızı sağlar.

trenchcoat6

İşin bir de ne zaman nasıl giyebilirim kısmı var ki işte bu en kolayı… Ne yaparsanız yapın trençkot ile asla rüküş olamazsınız. Üstelik içine bir şey giymeniz de gerekmez. Yakaları kaldırın, stilettolarınızı giyin, çantanızı kapıp çıkın. Hem seksi hem de şık olmak işte bu kadar kolay.

trenchcoat

Dünyanın en ünlü moda dergisi Vogue bile kayıtsız kalamadı trençkota ve kapağına taşıdı birçok kez. Sizde görmezlikten gelmeyin.

trenchcoat2

Noktayı koymak gerekirse trençkot erkek egemenliğindeyken Audrey Hepburn bu kuralı yıkan ilk kadın temsilcilerinden oldu. Öyle ki o günden sonra erkeklerin trençkot giymesi neredeyse yasaklandı. Eh, ne de olsa bize sizden daha çok yakışıyor.

Love,

Sinem

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply