The Story of: Victoria’s Secret

28 Aralık 2015
Victoria's_Secret_Logo

Merhaba,

Yeni yıl yaklaşırken yılın son haftayı Victoria’s Secret‘a ayırmak istedim. Yılbaşı gecelerinde evde partileyenler bilir CNBC- E her yılbaşı saat tam 00:00’da Kasım ayında defilesi yapılan showu yayınlardı. Kanal yayın hayatına veda ettiği için artık kimin yayınlayacağını bilemiyorum. Hala izlemeyenler varsa ben yayınlayacağım. Fakat önce her yıl heyecanla beklenen bu showun, modeli olmak için çıldıran kızların, dünyanın en büyük showunun ve lovebrand’inin bugünlere uzanan hikayesini anlatmak istiyorum. Eminim bunu bilmeyenleriniz var.

Aslında hikaye çok utangaç başlıyor. Roy Raymond -kendisi Standford İşletme Üniversitesi ve Tufts Üniversitesi mezunu bir iş adamı- eşine iç çamaşırı almak istiyor ve o zamanlar iç çamaşır mağazalarından alışveriş yapan erkekler günümüzdeki kadar fazla değil. Eh, haliyle utangaçlıktan ihtiyaç doğuruyor Roy.

Utangaçlık sadece bir başlangıç aslında! O dönemde var olan klasik beyaz iç çamaşırına da savaş açarak Kraliçe Victoria döneminin iç çamaşırlarını hatırlatan gösterişli, süslü ve baştan çıkarıcı modeller yaratmak istiyor girişimci.

Markanın adını da Kraliçe Victoria ve Prens Albert’in yatak odası sırlarından esinlenerek “Victoria’s Secret” (Victoria’nın Sırrı) koyuyor ve ilk Victoria’s Secret mağazasını 12 Haziran 1977 yılında Victorian tarzında yatak odası gibi dekore ederek San Francisco’da açıyor. Bu işe ilhamını veren utangaçlığı unutmayarak da erkeklerin rahat hissetmesi için posta ile sipariş verilebilecek kataloglar hazırlatıyor.

İşte Victoria’s Secret’ın ilk logosu, ilk katoğunun kapağı (bordo olan) ve markanın yaratıcısı Roy Raymond.

Vixtoria's_Secret_ilk_logo

Roy, ilk yılında yarım milyon ciro yapan Victoria’s Secret’ın 80 yılında mağaza sayısını 2’ye 82 yılında ise 4’e çıkarttı ve 82 yılının sonlarında 6 mağazası olan Victoria’s Secret markasını sadece 4 milyon dolara The Limited şirketine sattı.

Aslında bugün baktığımızda satış hem ucuz hem de saçma gözüküyor. Bu kadar büyüyecek bir marka neden satılır değil mi? Fakat şu bir gerçek ki Roy’un utangaç erkeklere rahat alışveriş felsefesi ile açtığı markanın yeniliğe ihtiyacı vardı ve bu yeniliği O getiremezdi. Aslında satış ondan gerçekleşti ama tabii bugün ne kadar büyük bir marka olduğunu bildiğimiz Victoria’s Secret’i nasıl satar demekten vazgeçemeyiz.

victorias secret hikayesi3

 

Büyük satıştan sonra The Limited şirketi vizyonu genişletmek ve erkeklerden çok kadınlara hitap etme felsefesini benimseyerek kadın odaklı çalışmaya başlar. Sadece iç çamaşır ile sınırlı kalmayarak pijama, giyim, kozmetik ve parfüm başta olmak üzere farklı ürün yelpazesi ile 1990 yılında firmayı Amerika’nın en büyük perakendecisi haline getirir.

Bu kadar seksiliğin yanında genç kesimi de yakalamak için daha sade ve iddiasız modellerin bulunduğu Pink adında alt markasını yaratarak gençleride kendine bağlar.

Victoria's_Secret-Cosmetics

 

Ve 1995 yılında Victoria’s Secret ilk defilesini The Plaza Hotel’de yapar. O zamanlar bu kadar şahaşalı olmayan defile yinede bir ilktir. Görsele baktığınızda günümüzdeki showlarından ne kadar farklı olduğunu zaten görüyorsunuz.

İlk_Victoria's_Secret_defilesi

Yapılan defileler için her yıl milyon dolarları aşan harcamalar yapan Victoria’s Secret yaklaşık son 10 senedir tüm dünyayı CBS kanalının yayınladığı gün ekrana bağlamayı başarıyor.  Showda yılın en hit şarkıları ve sanatçıları yer alıyor. Aralarında Black Eyed Peas, Rihanna, Jay-Z, Akon, Bruno Mars, Justin Timberlake, Taylor Swift, Katty Perry, Kanye West, Maroon 5 gibi ünlüler de var.

Rihanna_Victoria's_SecretAdam_Levine_Victoria's_SecretKanye_West_Victoria's_Secret

Ve gelelim modellere. Dünyanın en güzelleri, en tatlıları, seksileri, en sportifleri, en inceleri gibi enleri saymakla bitmeyen modeller hatta insan olmayan melekler. Aralarında kimler yoktu ki! Çok eskilere gidersek Eva Herzigová, Helena Christensen, Naomi Campbell, Isabeli Fontana, Elle Macphersan Claudia Schiffer ve Tyra Banks görebiliriz.

hikaye8

Geçtiğimiz yıllarda fırtına gibi esen ama çeşitli nedenlerden dolayı melekliği bırakan melekler: Miranda Kerr, Karlie Kloss, Ana Beatriz Barros, Doutzen Kroes, Alman damarlarına yakışmayan gülümsemesiyle Heidi Klum ve yıllara meydan okuyarak hala en çok kazanan modellerden biri olan Gisele Bündchen.

Gisele_Bündchen_Victoria's_SecretDoutzen_Kroes_Victoria's_SecretMiranda_Kerr_Victoria's_SecretHeidi Klum Victoria's Secret

Baş modeller Adrianna Lima, Alesandra Ambrosio, Behati Prinsloo, Candice Swenepoel ve Lily Aldridge olmak üzere artık tam 15 meleği var.

hikaye13hikaye15

Ve diğerleriEkran Resmi 2015-12-28 06.27.16

 

 

Milyon dolarlar kazanmak ve markanın yüzü olmak da öyle kolay değil. Sadece güzellik, zayıflık ve seksilik de yeterli değil. En önemli şartları bunlar;

*Amerikan vatandaşı olmak ya da 50 eyaletten birinde yaşama iznine sahip olmak.

*En az 1.76 metre uzunluğunda olmak.

*18 – 30 yaş arasında olmak. (başlangıçta tabii)

*İngilizce okuyabilmek ve yazabilmek.

*Son derece sağlıklı olmak.

*Hiç suç işlememiş olmak.

*Daha önce hiçbir sansasyonel olaya karışmamış olmak.

*Victoria’s Secret ve CBS ortaklarıyla ilişki yaşamamış olmak.

Söylentilere göre estetikte yasak ama bunu yumuşatılar. Ayrıca sene içinde neredeyse çağırılan tüm kampanyalarda bulunmak da şart. Yani eğer Victoria’s Secret modeliyseniz bütün defile programınızı ona göre ayarlayacaksınız demektir.

Victoria’nın hikayesi böyle.  En son 2007 yılında yatırım aldığından beri hisseler The Limitted şirketi ile The Sun Capital’de sabitlendi. Kurucusu Roy Raymond ise diğer girişimlerinin hiçbirinde Victoria Secret başarısını yakalayamayarak 1993 yılında Golden Gate Köprüsü’nden atlayarak intihar etti.

Love,

Sinem

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply