Sunday | Betul Mardin İlhamı

16 Ekim 2016
Betül_Mardin_TEDx_Takls

Yıllar önce – belki 20 senesi vardır- Sprite‘ın bir reklamı beni çok etkilemişti. Reklamda muhteşem görünen güzel ve yakışıklı bir grup kumsalda ellerinde Sprite ile yürürlerken dış ses “Gerçekten ama gerçekten çok güzel insanlar susadıklarında ne içer, biz susadığımızda ne içiyorsak onu, Sprite.” diyor ve reklam “İmaj hiçbir şeydir, susuzluk her şey! Susuzluğunu dinle!” ile bitiyordu. Reklamlara ve sloganlarına hep ilgim vardı. Fakat Lee Garfinkel‘in bu reklamı belki de bu kadar çok reklam seviyor olmamı ateşleyen reklamlardır biridir bilemiyorum. 

Bu reklamdan sonra hayattaki mottomu “İmaj her şeydir” olarak belirlemiştim. Bu yıllardan beri hiç değişmedi, değişmeyecek!

  • O yüzden hiç boyamadığım saçlarım var.
  • O yüzden hayata hep olumlu ve gülen taraftan bakmayı seviyorum.
  • O yüzden enerjim hep yükseklerde.
  • O yüzden yazdığım her yazıda tek bir stilim olması ve okurken  adım yazmasa bile “Bu Sinem’in yazısı” denmesi için bir ton tutturmaya çalışmam.
  • O yüzden hiç vazgeçmediğim ve yaklaşık 15 senedir şapkasız bir gün bile sokağa çıkmadım.
  • O yüzden kendimle dalga geçmekten ve gülünç olmaktan hiç korkmuyorum.

Bu maddelerin daha fazlasını sıralayabilirim ama bazıları bende kalsın istiyorum.

Belki Lee’yi biraz yanlış anlamış olabilirim ama o reklam benim hayatta bilmeden kendim için bir yaşam felsefesi oluşturmamı sağladı. Bazıları buna marka da diyebilir. Tabii ki marka olmak çok isterim ama marka olmak kolay değildir. Disiplip ve özveri bir de en önemlisi istikrar ister.

Tam bunları düşünürken geçenlerde TEDxTalks konuşmalarını dinlerken Betûl Mardin‘e rastladım. O an hayatta gerçekten marka olmuş birini  sizinle paylaşmak istedim. Belki bir çoğunuz çoktan izledi ama yine de tekrar izlenince hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile -ki bu imkansız- çok şey öğreneceğiniz ve hissedeceğiniz bir konuşma.

Kısaca hayatının zorluklarını ve hayatı boyunca çalışma serüvenini anlatırken aslında kendinden nasıl bir marka yarattığını da anlatıyor Betûl Mardin. Bu arada asıl adı “Betûl”müş ama nedense herkes Betül diye yazıyor.

Geçirdiği bir kazadan sonra bir bacağı diğerinden kısa kalmış ve baston tasımak zorunda kalmış. O zamanlar hastane odasına gelen Ayla Algan ve Tunç Yalman O’na: “Sen kendine bir imaj yaratacaksın. Aldırmayan, ileri bakan, dimdik bir kadın olacaksın. Topalsan, topalsın ne var yani! Onun üzerine çıkacaksın. Bastonun hanımefendiliğinin simgesi olacak ve bir de eşarbın olacak.” demişler. Eşarp neden diye sorduğunda ise “O eşarbı sallayacaksın, herkesin gözü o eşarba takılacak, senin topallığın anlaşılmayacak.” Betûl Mardin, imajını orada çizdiklerini söylüyor.

Herkesin imajı bir yerlerde, birilerinden şekilleniyor. Önemli olan o imaja sadık kalabilmek, taklit etmeden takip edebilmek.

İşte bana göre imajı en güzel ve sağlam olan Türkiye’nin ilk Halkla İlişkiler Uzmanı Betûl Mardin. 

Sprite’ın videosunu merak edenler için o da aşağıda 🙂

Benim eşarbım ise hiç çıkarmadığım şapkalarım…

Image is Nothing, Thirsty is Everthing Obey Your Thirty!

Love,

Sinem

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply