New York Moda Haftası | 2020 İlkbahar Yaz

20 Eylül 2019
New York Moda Haftası 2020 İlkbahar Yaz

İlkbahar Yaz 2020 modası New York ayağı sona erdi. New York moda haftasında yer alan tasarımcılar önümüzdeki sezonun trendlerini tek tek sundular. Gelecek bahar fazlasıyla renk göreceğiz, şimdiden belli oldu. Özellikle, neredeyse her tasarımcının sunumlarında yer alan yeşil ve tonları bir hayli fazla. Dolabında yer alan ve vazgeçmeyi düşündüğün yeşiller varsa vedalaşma bence. Çünkü türbe ya da cami yeşilinden fıstık yeşiline, yağ yeşilinden mint yeşiline kadar kartela oldukça geniş. Yeşil ile en fazla göreceğimiz iki renk ise buz mavisi ve turuncu. Mor, lila, kırmızı, pembe tonları, lacivert, ilginçtir ki sütlü kahve, somon, mercan pembe ve her yazın olmazsa olmazı beyaz ve siyah.

Dantel, güpür, denim, şifon ve şantuk öne çıkan kumaşlar. Materyallerde ise deri ve püskül ön plandayken, çiçek baskılı elbiseler neredeyse her koleksiyonda yer aldı. Derin V yakalar, romantik siluetler, yüksel bel bol pantolonlar, balon kollar, puantiye, çizgili elbiseler, metalik ve ışıltılı kumaşlar, yıldız baskısı, breton üstler, denizci temaları, fırfır, volan, tüy, transparan detaylar hepsi ve daha fazlasını New York Moda Haftası bize sundu.

Londra Moda Haftası incelemesine geçmeden önce New York Moda Haftası İlkbahar Yaz 2020 koleksiyonlarının en iyilerini incelemek için hazırsan başlıyorum.

Michael Kors 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Michael Kors her zaman olduğu gibi yine enfes terziliğini konuşturdu. Koleksiyonun ana teması “%100 Amerikan İyimserliği” idi. Ayrıca 40’lı yıllara gönderme yapan çizgilerinin dışında, yıldız ve çapa desenini kullanışı, bellere kemerlerle yaptığı vurgu, kurdele detayları, denizci silueti, askeri detayları ile New York Moda Haftasının en beğendiğim ve en güçlü bulduğum koleksiyonlardandı. Renk kartelasında gri, lacivert, kahverengi, palet kırmızı, beyaz ve mavi bulunurken kumaşlarda şifon, ipek, denim ve simli ya da metalik kumaşları tercih etti. Kıvrımlı beller ve 40’lı yılların güçlü omuz detayları da ünlü tasarımcının koleksiyonunda yer aldı. İlkbahar Yaz 2020 koleksiyonlarında fazlasıyla göreceğimiz Breton tarzını da kendi stilinde vurgulamayı unutmadı Michael Kors. Kendini “Ben tam bir New York’luyum ve bu koleksiyonun şehrin gücünü, optimistliğini ve ‘her şeyi yapabilirsin’ tavrını yansıtmak istedim.” dedi. “Koleksiyon Amerikan modasının merkezinde yer alan pragmatism ve çekicilik ile güç ve romantizm dengesini inceliyor. Bu aslında Amerikan kültürünün çeşitliliği ve güzelliğinin bir nevi kutlaması.” olduğunu söyleyen ünlü tasarımcı koleksiyonu ile tam da dediklerini vurguluyor.

Michael Kors 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Prabal Gurung 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Prabal Gurung’un 10. yıl dönümü şovunu “Gerçek Amerikan Rüyası”na övgü olarak sunacaktı ama büyüyen politik ve sosyal gerilimlerin ışığında, Amerikan rüyasına yönelik umut, cesaret ve nostalji ve bununla birlikte, çok farklı yüzleri ve kimlikleri olan bir ülke dışında olmanın ne demek olduğunu yeniden belirlediğini belirttiği bir koleksiyon sundu. “Bana göre bu ülke her zaman en vahşi hırslarının gerçekleşebileceği bir umut ışığı olmuştur; renkli, çok kültürlü ve güzel bir eritme potası… Ben Amerikalıyım. Buraya gelmek için geldiğim Amerika’yı aramaya devam ediyorum – tanıdığım Amerika hala orada … İlkbahar 2020 Koleksiyonu ile ümidi kutlamak, cesaret ve gerçek Amerikan Rüyasına bir övgü sunmak istiyoruz.” sözleri ile bunu yeterince açıklıyor. Koleksiyonda ise çiçek baskısını her yerde hissediyoruz. Sadece baskı olarak değil şapkalarda ve aksesuar ellerde ya da kemer olarak görüyoruz. Yüksel bel, eteklerde ve pantolonlarda gözüme çarptı. Denim, ipek şantuk, şifon koleksiyonun ana kumaşları. Aplikeli tasarımlar da cabası. Renkler ise buz mavisinden yeşilin her tonuna, lacivertten kırmızıya kadar içinde mor, sarı, lila, beyaz, siyah gibi tonları barındırıyor. Atletik üstler, takım elbiseler ve yırtmaçlı etekler Prabal Gurung İlkbahar Yaz 2020 koleksiyonunun olmazsa olmazı.

Prabal Gurung 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyon incelemesi

Proenza Schouler 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Proenza Schouler 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu her sezon olduğu gibi önümüzdeki yıl yine sanat eseri kıvamında. Kalın omuzlar, zıt yakalar, pencereli detaylar, derin V yakalar, deri kemerlerin elbise tasarımlarında kullanılması ki bu bana pek benzemese de Gianni Versace’nin “Bondage” koleksiyonunu hatırlattı. 80’li yıllardan esinlenilmiş güçlü omuzlar ve yüksel bel pantolonlar ile modern ve güçlü iş kadınını simgelediği koleksiyonda sert ve keskin çizgiler, dökümlü yakalar ve omuz dekolteleri ünlü markanın dikkat çeken podyum ayrıntılarıydı. Renk kartelasında ise sütlü kahve, gri, siyah, beyaz yanında hardal, yağ yeşili ve turuncu renklerini görüyoruz. Dökümlü elbiseler, yağ gibi kayan kumaşları, sert ama seksi takım elbiseleri ve romantik ve güçlü elbiseleri ve havuç pantolonları ile bağıra çağıra güçlü bir kadını simgelediğini sundu bize Proenza Schouler tasarımcıları Jack McCollough ve Lazaro Hernandez.

Proenza Schouler 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Oscar de la Renta 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Ben hala Oscar de la Renta’nın yasını tutarken marka tüm hızıyla koleksiyonlarını devam ettiriyor. Bana göre asla Oscar kadar romantik olmayan ve olamayacağını düşündüğüm tasarımlar önümüzdeki bahar fazlasıyla renkli. Buz mavisi ve turuncunun trend olacağı şimdiden belli olan renkler Fernando Garcia ve Laura Kim tarafından hazırlanan koleksiyonda yerini aldı. Bu renkler dışında koleksiyonun renk kartelasında uçuk pembe, yağ yeşili, sarı, bej, sütlü kahve, siyah, lacivert, kırmızı ve beyaz bulunuyor. Dantel, tafta, ipek, şantuk, ipek tafta, şifon ve tül olmazsa olmaz kumaşlar. Detaylarda ise püskül, aplike ve dozunu kaçıran fiyonklar ve çizgi deseni ile çiçek desenini görüyoruz. Örgü elbiseler, mini ve maksimal elbiseler ve Oscar’ın izinden gidermiş gibi görünen önü kısa arkası uzun ipek tafta kumaştan tasarlanan dramatik elbiseler en fazla gözüme çarpan elbise modelleriydi. Aslında ne Oscar’dan vazgeçebilmişler ne de onun kadar zarif olmayı becerebilmişlerdi. Belki Oscar de la Renta’nın klasiklerine takılmadan tamamlasalardı koleksiyonu daha fazla göze çarpabilirdi. Çünkü çiçekli patchwork elbise asla bir Oscar olamaz. Dantel evet ama Oscar’ın seksi bir dantelini gördüğümü hatırlamıyorum. O nedenle aşağıdaki dört look 2020 İlkbahar Yaz trendlerine gönderme yapıyor. Oscar tasarımlarına değil.

Oscar de la Renta 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Brandon Maxwell 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Brandon Maxwell 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonu için; onun kadınının yaşamını her zaman doyasıya yaşamasını arzuladığını söylüyor. Bunu da bize bilindik şık ve zarif tasarımlarının yanına denim kumaşı ekleyerek gösteriyor. Hatta koleksiyonda oldukça fazla kot pantolon bulunduğunu da eklemek isterim. Her ne kadar dört lookun içine dahil edecek kadar layık bulmasam da çarpıcı durduğunu ifade etmek isterim. Koleksiyonun ana renklerini sütlü kahve, turuncu, mercan pembesi ile koyu yeşil oluşturuyor. Bu renkler dışında elbette her tasarımcının vazgeçilmezi siyah ve beyaz renklerine ek olarak kırmızı, sarı, somon, buz mavisi, mint yeşili, metalik gri gözüme çarpanlar. Partilemeyi seven kadın ile modern kadının arasında kalan tasarımcı yağ gibi akan ipek saten kumaşı partilemeye, denim ile ipek tafta kumaşı ise modern kadına gönderiyor. Brandon Maxwell ile ilkbahar yaz koleksiyonunda, fazlasıyla blazer, şortlu takımlar, derin V yakalar, yüksel bel bol pantolonlar, jeanler, havuç pantolonlar, düşük ve asimetrik omuzlar, derin yırtmaçlar göreceğimiz seksi bir kadına hazırlandık. Fakat bu sezon seksi kadının yanına şık ve turuncu, somon ve yeşil renklerinden tasarlanmış saten kumaş takımı giyebilecek cesaretli erkeklere de hazırlık yaptığını söylemden geçemeyeceğim.

Brandon Maxwell 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Kate Spade New York 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Kate Spade New York şık ve zarif elbiselerine bir yenilerini daha eklediği bir koleksiyon daha sundu bize 2020 ilkbahar modası için. Tığ işi ve dantel kumaş elbiseler, çiçek ve çizgili desende kumaşlar, haki ve yeşil renklerinin öncülüğünde floral renklerin hakimiyetinde sade ve birçok kadına hitap eden çiçek gibi bir koleksiyon. Zaten Kate Spade New York’un tasarımcısı Nicola Glass koleksiyon teması olarak gizli bahçe temasını ele alıp modelleri de saksı çiçekleri ile yürüterek çiçek gibi koleksiyon yarattığını bize ispatlıyor. Ayrıca koleksiyonda en çok göze çarpan detay önümüzdeki bahar fazlasıyla göreceğimiz balon kollar oldu.

Kate Spade New York 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Ulla Johnson 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Ulla Johnson 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonunda etnik detaylara yer verdi. Bu yönelimini ise “Ben bir göçmenin çocuğuyum. Annem eski Yugoslavya’dan geldi. Bir zamanlar etnik uyumun sembolü olan bir ülkenin şiddetli bir şekilde dağıldığına tanık oldum. Bu showum bizi birbirine bağlayan her şeyin kutlaması.” sözleri ile açıklıyor. Koyu yeşil, hardal ve mercan pembesinin hakim olduğu koleksiyon renklerine Japonlara has geleneksel kumaş boyama sanatı olan Shibori tekniği ile boyanmış baskılı kumaşlar damgasını vurdu. Yakalarda yuvarlak, bisiklet, kare ve derin V yakalar ile elbiselerin fırfır detayı ve her boyda olması farklı zevklere sahip birçok kadına hitap edecek gibi görünüyor. Boho elbiseler yanlarına yüksel bel pantolon ile mini şortları alarak koleksiyonu tamamladı.

Ulla Johnson 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Tory Burch 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Tory Burch, Prenses Diana’yı iham olarak aldığını söylediği koleksiyonda aslında Diana’nın sadece bir stil ikonu olduğunu onu birebir ilham almaktansa 80’leri kendi algılayışında bu koleksiyona sunduğunu belirtti. Evet, gerçekten de ilk bakışta bir Lady Di göremiyoruz ama blazerlarda, balon kollarda, yaka detaylarında, kumaş pantolonlarda ya da fularlı elbiselerde anımsıyoruz. Koleksiyonda denizci görünümleri, breton üstler, kruvaze ceketler, tulumlar, karpuz kollar, dökümlü bluzlar, straplez elbiseler, her boy etekler gözüme çarpan podyum görünümleri. Renk kartelası ise diğer tasarımcılarınki kadar zengin değil. Lacivert, beyaz ve siyah ağırlığında sütlü kahve, sarı, yeşil ve turuncuya dokunur vaziyette.

Tory Burch 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Red Valentino 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Pierpaolo Piccioli Red Valentino 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu için denim, dantel, şifon, tül, saten kumaşları ile püskül, volan ve fiyonk detaylarının ağırlığında patchwork deseni, kelebek-denim elbisesi, çiçek ve hayvan baskılı bir koleksiyon sundu. Tığ işi dantelli elbiseleri ve nakışlı gömlekleri benim favorim olduğu koleksiyonda pembe, bej, siyah, beyaz ve kırmızı ve bele takılan kocaman fiyonklarda buz mavisini görüyoruz. Koleksiyon için Piccioli; “İstediğiniz gibi davranın. Kendi dolap dilinizi oluştur. Hayal kurmayı ve kontrastlarla oynamayı unutmayın. İçgüdüsel ve spontane olun ve hepsinden önemlisi, giydiklerinize neşe duyun.” diyor. Sanki benden bahsedercesine…

Red Valentino 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Marc Jacobs 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Marc Jacobs 2020 İlkbahar Yaz sezonunda da renk çılgınlığına devam ediyor. Sarı, mor, lila, buz mavisi, turuncu, yeşiller, somon, hardal, bordo, altın rengi, kahverengi, gri, mercan pembesi, pembe, bej, siyah ve yumurta kabuğu benim sayabildiklerim. Koleksiyonda en çok gözüme çarpan aksesuar elbette şapkalar oldu. Fedora, fötr, panama, pillbox, bowler, büyük floppy şapka modellerine kadar seçenekler oldukça geniş. En beğendiklerim ise top hat modelleri oldu. Ünlü tasarımcının kadın siluetlerinde ise modern romantik ile fazlasıyla cesaretli bir maskülen stilde kadını yansıttığını düşünüyorum. Koleksiyonda her renkte takım elbise var. Tabii yüksel bel ve bol pantolon olmak şartıyla. Ceketler ise tek, çift düğmeli ve kruvaze arasında gidip geliyor. Neredeyse her tasarımcı da gördüğümüz çiçek ve yıldız baskısı ve çizgili kumaşa ek olarak Marc, farklı renklerde İngiliz kareli kumaşını da önümüzdeki bahar koleksiyonuna eklemiş. Fitilli pantolonlar, tüvit ceketler, puantiye, dramatik yakalar, abartılı omuzlar, volan ve fırfırlar, balon kollar ve aplikeli elbiseler beni benden alan Marc Jacobs tasarımları. Bu koleksiyonla tekrar hatırladım ki ben ona resmen aşığım.

Marc Jacobs 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Carolina Herrera 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Carolina Herrera’dan sonra tasarımcı koltuğuna oturan Wes Gordon, Carolina’nın izinden gitmeye kararlı gibi görünüyor. Bunun nedenini beşindi görünümde hemen anlıyoruz. Carolina’nın imzası yüksel bel etek ve beyaz gömlek ikilisini görmek Wes’i yargılamak için yeterli bana göre. Aslında Carolina’nın izinden gitmese de neden gitmediğini sorgulayacağıma emin olsam da bu koleksiyonda bir olmamıştık var. İngiliz kareli kumaş deseni, çizgili kumaşlar ile dev puantiyeler, devasa kurdeleler, mini ve maksi elbiseler üzerinde dev çiçek baskıları, balon kollar, düşük omuzlar, fıstık yeşili bel kemerleri, neredeyse İlkbahar Yaz 2020 trendlerinin hepsi Carolina Herrera defilesinde var. Fakat albenisi yok gibi. Kısaca ben bayılmadım.

Carolina Herrera 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Zimmermann 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Zimmermann 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonu tam bir aşk! Nicky Zimmermann’ın tasarımlarında güpür, dantel ve ipek kumaşlarının muhteşem sunumlarını görüyoruz. Katmanlı fırfır elbiseler, kabarık kollu muhteşem gömlek, güpür elbiseler, ipek pantolon, etek ve elbiseler, tığ işi elbise, hakim yakalar, büyük kolyeler ilk göze çarpanlar. Renk kartelasında ise fazlasıyla beyaz, mavi, sarı, mor, turuncu, pembe ve somon bulunuyor. Aşağıdaki dört görünüm benim en beğendiklerim…

Zimmermann 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Tom Ford 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Tom Tom Tom Ford! O seksi kadının yaratıcısı. Gucci’nin seksi imajını kafalarımıza kazıyanı. Onun için ne desem bilemiyorum. Seksi olmak için onun tasarladığı bir parça bakmak bile öyle hissetmek için yeterli. O kadar güçlü bir çizgisi var benim için. Fakat Tom Ford 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonu için; “Artık daha sakin bir zamanımda olduğunu düşünüyorum. Bu şekilde Amerika’nın tüm dünyada bilinen lüks spor stilini geri getiriyorum” dedi. Bu yüzden eskisi kadar seksi tasarımlar olmasa da Tom’un sportif yorumu bana göre gizemli seksi bir stil. Derin V yakalar, mini şortlar, deri kumaşlar, kadife ve lateks büstiyerler ne demek istediğimi yeterince anlatır. Fakat turuncu ceket ve derin V yaka tulum ile sportif şıklığa göz kırpar gibi. Tom Ford’un renk kartelasında turuncu, mavi, mint, siyah, beyaz, somon, sütlü kahve, fıstık yeşili, kahverengi ve mor bulunuyor. Erkek stilinde ise Andy Warhol stlini yansıttığını görüyoruz.

Tom Ford 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

The Row 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Mary- Kate ve Ashley Olsen kardeşlerin minimal çizgilere sahip markası The Row 2020 İlkbahar Yaz koleksiyonu ile yine şaşırtmadan en sade stillere gönderme yapıyor. Yağ gibi akan kumaşlar, siyah ceketler, sanki Başak burcu kadınına hazırlanmışçasına tek renk görünümler, uzun bermuda şortlar, uzun paltolar, midi etekleri, oversize gömlekleri, dökümlü merserize kazakları, uzun elbiseleri ve takım elbiseleri ile beni hiç yanıltmadan çizgilerini devam ettirdiler. Siyah ve beyazı her tasarımcının koleksiyonunda olduğu için kategori dışında bırakırsak sezon renklerinden sadece sütlü kahve, yumurta sarısı, lila ve buz maviyi kullanmışlar. Ne bir yeşilin tonu ne de turuncu göremedik. Zaten pek yakıştıramazdım da…

The Row 2020 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply