Motivasyonunu Geri Kazanmanın 5 Yolu

29 Mart 2018
Motivasyonunu Geri Kazanmanın 5 Yolu

Eğer hazırsan dünyanın en klişe ama bir o kadar da gerçek olan cümlesini kurarak başlayacağım. “Motivasyonunu mu kaybettin? Onu bulmana yardım edecek tek kişi sensin!”

Biraz kişisel gelişim kitabı arka kapak metni gibi olduğunun farkındayım ama bazen gerçekten söylenecek fazla söz yoktur. Hazırsan, Sinem’e göre motivasyonunu geri kazanmanın 5 yolunu açıklıyorum.

Hayatının aşkından ayrıldın, çok istediğin ve hep hayalini kurduğun bir şeyi elde edemedin mi ya da işinden mi ayrıldın?

Mesela ben bu ayın başında işimden ayrıldım. Biraz da o yüzden bu yazıyı yazıyorum. Çünkü o aralar motivasyonumu kaybetmiş durumdaydım. Daydım diyorum çünkü geçti. Şimdiyse ben motivasyonumu kaybettiğimde neler yaptım onlardan bahsedeceğim. Belki senin de ihtiyacın olan motive edici şeyler bu 5 hareketten biridir ne dersin?

1.Toparla Kendini!

Neredesin, neden motivasyonunu kaybettin? Mesela ben son zamanlarda kendimi başarısız hissediyor hatta hissettiriliyordum. Kendime olan güvenimi kaybettim ve bunun için hep başkalarını suçladım. Aslında suçlanacak tek kişi; kendimdim. Çünkü bunun olmasına izin verdim!

Hayatta hiçbir zaman iyi bir networkü olmadan –yanlış anlaşılmasın olsaydı gayet güzel kullanırdım, önümüzdeki maçlara artık- ve hayatın en değerlisi, baba olanaklarından yararlanmadan –ondan yararlanırdım da benim yolumla kesişmedi- başardım yaptıklarımı. Eee o halde neden başarısız hissettim. Çünkü böyle hissetirilmesine izin verdim. Ve sonunda kayboldum. Sonra kendime çok acımasız davrandığımı fark ettim. Bunun zararı sadece kendime olurdu ve oldu da!

O halde ilk olarak yapmam gereken şeyi yaptım ve kendimi toparladım. Nasıl mı? Yapmak istediğim şey uğruna hayatımı yönlendirerek.

2.Yapmak İstediğin Şeye Hazırla Kendini!

Tabii önce ne yapmak istiyorsun onu bulman gerekiyor. Ben bu konuda biraz şanslıyım çünkü yaklaşık son 10 senedir yapmak istediğim şeyi biliyorum. Peki, yapıyor muyum? Dıııt. Hayır! Yapamıyordum çünkü rütbe atladım.

Karmaşık oldu farkındayım, şöyle anlatayım: Ben yazarak nefes alıyorum. Benim ne olursa olsun yazmam lazım. Kendime iyi gelmem için yazmalıyım. Kurumsal iletişim yaparken yazamıyorum diye mükemmel bir işi, efsane bir direktörle çalışırken bıraktım. Ne uğruna? Yazmak! Peki ne oldu? İşimde yükseldim. Oradan bakınca şımarıklık gibi görünüyor değil mi? Değil!

Yıllar önce işimi daha ortada bir yer bile yokken yazacağım diye bırakmıştım. O zaman bu biraz şımarıklıktı ama sonunda yazacağım bir iş buldum. Kolay olmadı. Ne torpil ne de network, hiçbiri olmadan, kendim, blogda yazdığım yazılar sayesinde buldum. Sonra yükseldim bu da harikaydı ama yukarılara çıktıkça daha az yazar oldum. Yazmadığım için mutlu olmamaya başladım. İşte de bazı mutsuzluklar ve fazlasıyla huzursuzluklar ve haksızlıklar başlayınca ve yapmak istediğim şeyden de oldukça uzaklaşınca ayrılma kararı aldım.

Düğün.com’dan bahsediyorum. Güzel bir 4 yıl geçirdim, hayatımın sonuna kadar paylaşacak çok şeyim olacağına emin olduğum muhteşem dostluklar edindim. Ayrılırken üzüldüm çünkü hak etmediğim şekilde ayrılacağımı düşünmemiştim. Eh, yine gereğinden fazla emek ve değer vermişim. Ama yaşamam gerekliymiş bunu belli ki…

Sonra, yapmak istediğim şeye kendimi hazırlamaya ve bir portfolyo yapmaya karar verdim. Bunun için adıma ait bir web sitesi satın aldım. Kurmayı beceremedim o ayrı ama içeriğini hazırladım, tasarımını seçtim.

Bunlar freelance yazmak için beni hazırlayacaktı ve hazırladı da…

3.Neden Bunu Yapmak İstediğini Bul!

Yapmak istediğin şeyi neden yapmak istiyorsun? X’e daha iyi görünmek için mi, birilerine kendini ispatlamak için mi yoksa buna gerçekten ihtiyacın olduğu için mi? Önce onu belirle! Cevabın ne olduğu inan önemli değil sadece kendine dürüst ol. Çünkü dürüst olmadığın sürece ne motive ne de başarılı olursun unutma!

4.Küçük Hedefler Belirle!

Aslında en basiti bu! Hedeflerini küçük tutmak. Benim hedefim tıpkı Suzy Menkes gibi muhteşem ve dilinin kemiği olmayan moda yazıları yazmak. Bunun için asıl hedef tabii ki Vogue olmalı ama oturduğum rahat ve modern koltuktan bu pek mümkün görünmüyor.

Hedefimi direk Vogue olarak belirlersem başarısız olmam kaçınılmaz! Benim başarısız olmaya değil motive olmaya ihtiyacım var.

O halde küçük hedef belirlendi. Bana kapı açacak moda yazıları bloga yazılacak ve standartlarımı aynı şekilde devam ettirmem için mutluluğa katkısı ispatlanan para kazanmak –aksini iddia eden varsa yaşam şeklini görmek isterim- için de freelance yazılar yazılacak. Bu noktada keyfin yerini profesyonellik alıyor ve moda dışında da yazılar yazıyorum.

Bu yaptıklarım beni Suzy’ye ne kadar yaklaştıracak zamanla göreceğiz ama motive olmamı sağladığına ant içerim.

Küçük hedefler belirlemek başarmak için çok önemli. En basiti kilo vermek için bile bir ayda 6 kilo vermeyi değil 3 kilo vermeyi hedefle, bak gör sonra olacakları…

5.Biraz Dur!

İşte bu madde bence en önemlisi ve en güzeli. Dur! Hiçbir şey yapma, sadece dinlen! Sana en iyi ne geliyorsa onu yap. Bir klişe daha; boşalt kafanı.

Bunu nasıl yaparsın bilemiyorum. Nedir bu sana en iyi gelen şey? Makyaj yapmak mı, dizi izlemek mi, kitap okumak mı, seyahate çıkmak mı? Yapabileceğin her şeyi yap. Dinlen, arın ya da temizle kafandakileri, yargılamadan kendini, dinlen sadece. Çünkü yapmak istediklerini başarmak için motivasyona ihtiyacın var unutma!

Ben kendimi kötü hissettiğimde hep TEDx Konuşmalarını dinlerim. Hatta arada bir bazıları için fazla romantik olsa bile bana gerçekten aşırı iyi gelen ve Sade ile iletişimime de katkı sağlayan Zeynep Selvili Çarmıklı’nın TedX konuşmasını dinlerim. Bunu yaptım.

Hiçbir şey düşünmemek için ne zamandır izlemek istediğim Fi dizisini izledim. Biraz Sade ile oynadım ama ona bakmadım. Tıpkı işe gidiyormuş gibi ona gözü gibi bakanlara emanet ettim. Sade ile vakit geçirsem de kafam dağılırdı belki ama bu geçici bir dağılma olurdu. Benim kalıcı bir duraksamaya ihtiyacım vardı.

İşte bu kadar. Ben motivasyonumu buldum. Şimdi yazmaya da hem blogda hem de birkaç yerde freelance olarak başladım. O kadar özlemişim ki zamanından önce bitiriyorum her şeyi.

Portfolyoya gelince sanırım onun için azıcık daha vakit harcamam gerekiyor.

Love,

Sinem

 

 

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Alper Bozdemir 31 Mart 2018 at 00:33

    Süper bir yazı bence, çünkü gerçekten samimi duygularla yazldigini hissettiriyor ve motive ediyor.

  • Leave a Reply