İlkbahar Gelin Buketleri

28 Mart 2018

Havanın soğuk, yağmurlu ve kasvetli olduğuna bakmayın. Mart ayının son haftasındayız ve bahar; hal ve hareketleri ile olmasa bile ay olarak resmen geldi. Bahar demek gelinlerin yazdan sonraki ikinci evlenme zamanı demektir. Bu aralar evlenmeyi planlayanlar için bugün #weddingwednesday 

Evlilik hazırlıklarının her aşamasını seven biri olarak ilkbahar gelinleri için bu haftaki çarşamba önerisine bir önceki postum olan Moschino Flower Women yazısındaki çiçeklere bakmaya doyamadığım için ilkbahar gelin buketi örnekleri vermek istedim.

İlkbahar ayında evleniyorsan mutlaka mevsim çiçeği almalısın, bahar çiçekleri harikadır klişelerini robota bağlamış öneri yapanlara bırakıyorum. Bahar ayında mutlaka papatya, mimoza, sümbül, lale kullanmalısın ya da gelinliğinle uyum içinde olmalı gelin buketin! Komik olmayın lütfen. Gelinliğe her çiçek uyar zaten! 🙂 Ayrıca artık her mevsim istediğimiz çiçeği bulabildiğimiz bir dönemdeyiz. O nedenle görüntü olarak istediğin çiçeği tercih etme lüksünden mahrum etme kendini.

Bu arada kullanma demiyorum, ilkbahar çiçeklerini kullanmak istiyorsan kolay bulunabileceği için avantajlı da olursun fakat buna mecbur değilsin demek istiyorum. Fakat mevsim çiçeği kullanırsam gelin buketi fiyatı ucuza gelir diyorsan işte orada azıcık yanılıyorsun demek isterim. Çünkü geline dair her şey normalde yarı fiyatına olacakken önüne “gelin” kelimesi girdiği anda fiyat ikiye katlanıyor. Tıpkı saç ve makyajda olduğu gibi mevsim çiçekleri de dahil buna. Kapitalist dünyanın gerçeklerini düşünerek bu harika dönemde kendini üzme derim ya da çiçekçilerden biraz “cipso” alıp gelin buketini kendin yap!

Gelin Çiçeği Hangi Renk Olmalı?

Konuyu dağıtmak üzereyim fakındayım. Şimdi önerilere geçiyorum. Uzun dönem düğün sektöründe çalışmış olduğum tecrübelere dayanmayarak, tamamen kendi irademle söylüyorum ki ilkbahar gelin çiçeği renkleri kesinlikle pastel tonlarda olmalı.

Açık pembeler, bebek mavisi denen açık maviler, yavruağzı şakayıklar, beyaz her çiçek, yeşilin her tonu, açık mor, sarı gibi her rengin tatlı tonları serbest. Ama birbirlerine uyum içinde bir karışıklıkta serbest.

İlkbahar gelin buketleri bir sürü rengin birleşiminden oluşmalı. Nedense tek bir çiçek türünden yapılan gelin buketlerini ben yaza daha çok yakıştırıyorum. Lavantalar, cipsolar, sümbüller, güller ya da şakayıklar tek başına en çok yaza yakışıyorlar. Baharlar karmaşıklığın tonları olmalı, tıpkı havası gibi.

Bu karmaşık tonlara bir de sukulent, yılan çiçeği, enginar çiçeği eklendi mi ve bu çiçekler bahar otları ile birleşti mi gecenin sonunda atmaya kıyamacağın bir gelin çiçeğin olur, söylemedi deme!

Gelin adayları, yazın bana hayalinizdeki gelin çiçeklerinizi…

Love,

Sinem

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply