Defile Raporu | Valentino Fall Winter 2016 / 2017

28 Mart 2016
Valentino_Fall_Winter_2016_2017_Runway

Merhaba,

Hafif tozlu uzun siyah parkeler, siyah duvarlar ve piyanist eşliğinde başlayan Valentino Sonbahar Kış 2016/2017 koleksiyonu adeta bale gösterisine hazırlanan bir tiyatro sahnesi gibiydi. Defilenin atmosferinin neden tiyatro sahnesi gibi olduğunu biraz sonra izlenecek tasarımları gördüğümüzde daha net anladık.

Valentino Kreatif Direktörleri Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli pisi pisileri andıran babetleri, ince askılı elbiselerinin içine giyilen balerin bodyleri, tütü etekleri ve topuğu geçen taytları ile modern dansçılara ve balerinlere gönderme yaptığı bir defile sundular bize.
Öyle ki podyumda yürüyen modeller bile saç modellerden makyaja, yürüyüşlerinden duruşlarına kadar dansçıları andırıyordu. Sırtlarını dümdüz tutarak yürüyüşleri, bale yaparken body üzerine giyilen elbiseleri ve sanki dans sonrası üzerlerine geçirdikleri boğazlı bol kazakları ile hepsi provadan dönüşe geçen balerinler gibiydi.

Siyah kıyafetlerle başlayan kristal işlemeli ya da tüyle kaplı elbiseler, sıvı jarse elbiseler, tül etekler, asker botları, uzun paltolar ve kürk gibi modern tasarımlar gördüğümüz koleksiyonun ana renklerini siyah ve nude tonlarından oluşuyordu.

Paltolar Uzuyor, Kürkler Kısalıyor

Koleksiyonda oversize paltolara da yer verilmiş olsa da ana detay uzun ve maskulen paltolardan oluşuyor. Kısaca bu kış paltolar bilekte biten modelleri ile öne çıkıyor. Genellikle tek renk tasarlanan paltolar, düğmeli ama önleri iliklenmeyen cinsten olacak. Palto yakaları ise ince ve geniş olmak üzere kendi aralarında ayrılıyor. Tek rengin minimalistliğinden uzak duranlar için tasarımcılar işlemeli paltoları da tasarlamayı ihmal etmemiş.

Valentino_Coats_FW16Valentino_long_coats_fall_winter_2016_2017

Her daim giyilebilir olan uzun kürkler koleksiyonda söyle bir görünse de öne çıkan kürkler; beyaz ve pastel tonlarında ve sanki söyle bir omuza atılmışçasına duran kısa kollu kürklerden oluşuyor.

valentino_fur_FW16

Diz Altı Etekler

Diz üstü balerin elbiseleri podyumdan söyle bir geçerken koleksiyonun öne çıkan etekleri yerleri süpüren ve bileğe 10 santim kalan modeller oluyor. Özellikle pilili eteklerin hareketliliğinde dolaşan tasarımcılar şifon ve ipek saten kumaşları tercih etti.

valentino_Skirt_FW16Valentino_Long-Skirt_FW16

Akışkan Elbiseler

Etekler bu kadar akışkanken elbiselerin kalıp halinde olması düşünülemezdi. Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli sanki tüm elbiseleri dans sonrası yorgunluğunda olan dansçıların minimal şıklığını yansıtır şekilde tasarlamıştı. Adım atmadan hiçbir kıvrımı belli olmayan, boğazlı ya da V yaka düz elbiseler ne kadar rahatlığı savunuyorsa, spagetti askılı, düşük omuzlu ve bisiklet yaka ipek şifon kumaştan tasarlanan belden oturtmalı elbiseler de o kadar seksi, feminen ve modern kadına vurgu yapıyordu.

Valentino_Dress_FW16/17valentino8

Kadife Dokunuşu

Elbise modelinde cesaret isteyen kumaşlardan olan kadifeyi sarı ve yeşil tonlarında ipek ile birlikte kullanan tasarımcılar midi boyda tasarladıkları ve dekolte bölgesi hareketli olan elbiseler ile kadınları kadifeye dokunmaya çağırıyor.

Valentino_Velvet_Dress

Transparan, İşlemeli ve Fırfırlı

İlkbahar Yaz 2016 koleksiyonun öne çıkan kumaşları olan transparanın gizemi, fırfırın romantikliği ve işlemeli kumaşın ışıltılı çekiciliğine de dokundu Chiuri ve Piccioli.

Özellikle her biri elde işlenen kristal işlemelerin karmaşık tasarımlarının ardında takdire şayan bir zarafet gizliydi. Öyle ki bu parıltılara sadece bakmakla yetinemeyip dokunma isteği de uyandırıyor.

Valentino_Tricollette_DressValentino_Detail FW16 detail

Transparan kumaşı boğazlı ve elde işlenen kristal taşlarla süsleyen tasarımcılar dikkat çekici bir seksiliği vurguluyor. Özellikle ilkbahar-yaz 2016 trendlerinin öne çıkan detayı fırfırları da Sonbahar kış 2016 koleksiyonunda da oldukça kullandı Valentino.

detail3valentino9

Her Tür Yakalar, Boru Kollar ve Elbise İçine Giyilen Bodyler

Kayık, yuvarlak, derin V, geniş V, U, dar ve geniş boğazlı olmak üzere her tür yaka çeşidi vardı koleksiyonda. Özellikle balerinlerin vazgeçilmezi u yakalar ile antrenman sonrası çıkışta giyilen –ki bunun örneğini Black Swan’de Natalie Portman’da görmüştük- geniş boğazlı yakalarkoleksiyonun öne çıkan yakalarıydı.

Valnetino_Fall_Winter_2016_CollarsKollarda ise yakaların çeşitliliğini görmek mümkün olmadı. Neredeyse tüm kollar boru şeklindeydi.

detail9

İlkbahar-yaz 2016 trendlerinde de gördüğümüz elbise içine giyilen bodyler sanırım en çok Valentino’ya yakıştı. Çünkü tasarımlarının alt metninde balerinler vardı.

detail4

Ayakkabı ve Çantalar

Uzun zaman önce oversize çantalara veda etmiş olsak da bu kış sezonunda Valentino balerin bile -ki bu büyük çanta taşımayı gerektirir- olsanız zarif çanta takacaksınız dercesine çantaları hem ufalttı hem de çapraz ve elde taşınır şekilde tasarladı. Zincirli ve zımbalı çantalar her renkte…

Valentino_Fall_Winter_bagsValentino_çantalar

Ayakkabılarda ise gerçek bir pisi pisi görünümündeki babetlere zımbalı pastel tonlarındaki babetler, küçük topuklu zımbalı ayakkabılar ve Mary Jane tarzı topuklular ile asker botları ile balerin ayakkabısı görünümde topuklu bağcıklı çizmeler eşlik etti.

Valentino_Shoes_FW16

ayalkkabı1ayalkkabı2ayalkkabı3

Öne Çıkan Materyaller

İllüzyon görünümü veren tül elbisenin yaka, omuz, kol ucu ve etek ucuna işlenmiş sarı işlemeli kumaşı, elbisenin neredeyse tamamı beyaz kuş tüyü görünümü verilen tasarımı ve yaka ve kollarda lale figürü kullanılan elbiseleri ile püsküllerden tasarlanan boğazlı elbise öne çıkan materyaller arasındaydı.

detail7detail8detail6detail5

Saç, Makyaj ve Duruş

Defilenin ana konusu modern dans ve bale olunca saç ve makyajın onlarla özdeşlesen sade topuz ve sade makyaj olacağı belliydi. Özellikle balerinler ile özdeşleşen balerin topuzu neredeyse tüm modellerin saç modeliydi. Makyajları ise bu baharında modası olan toprak tonlarında makyajsız görünümdeydi.

Balerin_TopuzuValentino_FW16_Beauty

Maria Grazia Chiuri ve Pierpaolo Piccioli kapanışı romantikliğin doruklarında gezindiği koleksiyonun nude rengi ile yaptı. Ayrıca Maria Grazia Chiuri koleksiyonla ilgili, “Biz bir ‘an’ yaratmak ve o anda yaşamak istedik,” derken, tasarımcı partneri Pierpaolo Piccioli, “Eğer moda başlı başına bir kültürse, o zaman sadece kıyafetlerle ilgili değildir, aynı zamanda elbiseler aracılığıyla bir duygu hissettirme amacını taşır,” diye ekledi.

Siz ne dersiniz?

Tüm detayları öğrendiğinize göre Valentino Fall Winter 2016 2017 Runway birde bu gözle izleyin.

Love,

Sinem

 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Kumas Tipleri 14 Nisan 2017 at 17:49

    Burada harika kıyafetler var, hepsi el emeği göz nuru ve oldukça profesyonel çizimler,
    tebrikler

  • Leave a Reply