Defile Raporu | Chanel Fall 2018 Ready To Wear

13 Mart 2018
Chanel-Fall-2018-Ready-To-Wear

Her yaptığına saygı duymanın bile yetersiz kaldığı Karl, bu sefer Grand Palais’de Chanel için muhteşem bir sonbahar ormanı yarattı.

Uzun perdelere yansıtılan upuzun ağaç gövdeleri ile çerçevelediği Grand Palais’nin podyum alanını da ağaçlarla süslemiş ve sadece podyumu değil tüm sahneyi sarı yapraklarla donatmıştı Karl Lagerfeld. Davetlilerin oturdukları alan bile ağaç kütüklerinden hazırlanmıştı. Ben bile oturduğum yerden defileyi izlediğimde bu kadar etkileniyorsam gerçekten o atmosferi yaşayanlar neler hissetti çok merak ediyorum.

Aslında her dekoru efsane olan Karl’ın tüm dekorlarını ayrıca masaya yatırmam lazım. -Aklımda olsun!-

Chanel Fall 2018 Ready To Wear koleksiyonunda bu yıl her sezon olduğu gibi siyah, beyaz ve kahverenginin yanında mor, koyu yeşil, açık mavi, pembe, gri, koyu yeşil ve sarı renklerini eklediğini görüyoruz. Bir Chanel klasiği tüvit kumaş bu sezonda açılışı yaptı. Fakat bu sefer yanına jakar kumaşı, deri materyalleri, dantel ve kocaman yaprak motifleri ekledi. Hepsinin parlak ve dar küt burun olduğu ayakkabılar da bu yıl iki boy çizme ve babet ile podyumda salındı. Aksesuarlarda ise en çok dikkatimi çeken neredeyse her rengine rastladığım parmak ucu olmayan upuzun eldivenler oldu. Çantalar her boy ve kumaşta podyumda yerini aldı.

Hazırsanız ön gösterim bitti, şimdi detaylar;

Chanel Koleksiyonunda Öne Çıkan Parçalar

Chanel Dış Giyim

2018- 2019 yılı uzun paltoların yılı olacak anlaşıldı. Koleksiyonun tüm paltoları bileğe kadar uzanıyor. Kruvaze olanlar en dikkat çekici olsalar da büyük cepli, tek sıra düğmeli A ya da asimetrik kesimli pelerin tipli tasarımlar koleksiyonun öne çıkanları.

Yaprak desenli paltolar, pelerin tipli kürkler tam bir arzu nesnesi niteliğinde. Yakaların dikleştiği, dirsek, manşet, omuz ve eteklerinde hareketler ile öne çıkan muhteşem detaylar var yine.

Bu kadar muazzam dış giyim tasarımlarının yanında varoluş nedeni anlayamadığım bir göz yoruculuğu var bu sezon Karl’ın. Hemen acıkıyorum: Pofidik Montlar! Pofidik montlar o kadar Chanel’e yakıştıramadığım bir tasarım ki, montun üzerindeki yatay çizgili kırmızı tüvit kumaştan tasarlanan detay bile bu muhteşem koleksiyonda yer almasının nedenini kabul ettiremiyor bana…

Chanel Döpiyesler

Chanel’in vazgeçilmezi sadece tüvit kumaş değil. Döpiyesler de Gabrielle’in tasarımların en önemli parçalarıydı her zaman. Yalnız bu sefer armut vücut tipindeki kadınları da mutlu edecek cinsten ceketlerin etekleri volanlı kesilmiş.

Chanel Elbise ve Ceket Takımlar

Aynı kumaştan tasarlanmış elbise ve ceketlerin ceketleri bu yıl her boyda. Tüvit kumaşların sarı, kahverengi, gri olarak öne çıktığı renklerde elbiselerin önden yırtmaçlı olduğunu da özellikle belirtmek isterim.

Deri detaylı diz üzeri elbiseler bu yıl koleksiyonda omuz ve göğüs bölgesindeki detaylarla var oluyor. Özellikle ne olduğuna anlam veremediğim ama bana göre fazlasıyla 80’leri çağrıştıran paltolarda da gördüğümüz omuz detayı tam bir saygı duruşunu hak ediyor.

Chanel Koleksiyonundaki Kumaşlar

Chanel’in 2018 kış koleksiyonu tasarımlarında öne çıkan kumaşlar arasında olan dantel, tüm yaka tipleriyle karşımızda. İnci askılı kare, hakim yaka ve geniş yuvarlak yaka, hafif transparan uzun dantel tasarımlarıyla koleksiyondaki elbiseler bölümünde yer aldı.

Düz kesim ve tül kumaştan tasarlanmış elbiseler siyah kurdeleler ile harmanlanan ve yaka çeşitliliği ile göze çarpan diğer materyaller arasında.

Tül kumaşı elbise ve eteklerde kullanan Karl bu kumaşı hareketlendirmek için ya kol detayı ya da yaka detayı ile çeşitlendirdi ve mutlaka zincir bir kemer ya da broş ile renklendirdi.

Kocaman yaprak desenli, şal yaka hem uzun hem de kısa versiyonu ile göze çarpan ceket elbiseler, bu kış sokaklarda olacağının sinyalini verdi.

Bu muhteşem yaprak deseni sadece ceket elbiselerde yok! Uzun, kısa ve midi boyda görebildiğimiz, neredeyse hepsinin yakasının kapalı olduğu ve mutlaka kol detayı bulunan elbiseler de göze fazlasıyla çarpıyor.

Aşk-ı Memnu hala yayınlanıyor olsaydı Bihter’in mutlaka üzerinde göreceğimiz yün kumaştan tasarlanmış sarı mini elbise ve manşet ve yaka detayı ile dikkati çeken uzun kırmızı tüvit kumaştan tasarlanmış uzun elbise bana göre koleksiyonun en alımlı parçaları.

Tüvit kadar olmasa da Chanel’in vazgeçilmez kumaşları arasında olan kapitone ceket ve bol pantolonlarda kısa bir göründü podyumda.

2018 kışı wide leg denilen yüksek bel ve kısa paça bol kesimli jakar kumaştan tasarlanan pantolonları fazlasıyla göreceğiz.

Gömleklerde ise her zaman olduğu gibi ipek kumaş var. Fakat bu sefer bishop denilen kol detayı ve geniş yakalı, pembe ve siyah beyaz tonlarında desenli olarak karşımıza çıkıyor.

Fakat bu yıl öyle bir parça var ki gözümü ondan alamıyorum. Şal yaka tüvit kumaştan tasarlanmış bol kesim siyah smokin adeta asalet yürüyüşüydü benim için.

Manşetlerindeki saten kumaşı, pantolonundaki kalın saten şeridi ile smokin sadece düğünlere ya da özel günlere hapsedilmeyecek kadar harika bir tasarım dedirtti resmen ünlü tasarımcı. En beğendiğim tasarım açık ara bu muhteşem smokin oldu.

Bu kadar şaha kalkmışken neden Karl neden demeye sebep olan mavi takıma ve yeşil kapüşonlu cekete anlam vermekte de güçlük çekiyorum.

Koleksiyonun Detayları

Bu sezon şal yakayı gözümüze sokarcasına elbise ve ceketlere yerleştirdi Karl. Ve tabii ki bununla kalmayıp şal yaka rahat kullanılamaz gibi düşüncede olanlar için dik yakaları da en sert ve renkli bir şekilde sundu bize.

Omuz, kol ve manşetlerindeki detaylar tek kelime ile muazzamdı. Yukarıda da belirttiğim gibi bana 80’li yılları hatırlatan volanlı omuz detayı harika derken, omuz ve manşetlerindeki tüylü hareket aklımı başımdan aldı resmen.

Bu kadarı bile yeterince fazlayken dirseklerde yarattığı dairesel hareket ile resmen nefesimi kesti.

Yukarıda da bahsettiğim armut vücut tipine sahip olanları rahatlıkla döpiyes giymeye cesaret ettiren ceketlerin volanlı etekleri…

Chanel Aksesuarlar ve Ayakkabılar

Günümüz modasında sadece tasarım yetmiyor artık. Her geçen yıl aksesuara daha fazla önem vermek gerekiyor. Chanel de bu anlayışı devasa bir şekilde yansıttı 2018 kış koleksiyonuna. Parıltılı çoraplar, avize küpeler, uzun şallar, kalın örgü kapüşon olarak da kullanılan atkılar ve daha fazlası…

Chanel Takılar

Herbiri kocaman olan logolu küpeler, zincir kemerler, zincir görünümlü kalın bileklikler, Chanel yazılı tasma kolyeler, bir Chanel klasiği inci kolyeler hem beyaz inci hem de siyah olarak uzun kolyelerde yer aldı.

Yakaya takılan broşlar ve avize küpeler… Hepsi aynı anda kullanılarak bu yıl aksesuar yılı olacakmış izlemi yarattı bende.

Chanel Eldivenler

Koleksiyonda bulunan her renkte olan uzun parmaksız eldivenler dikkatlerden kaçmayacak kadar yer aldı defilede. Özellikle jakar kumaştan tasarlanan ve yaprak desenli elbiseler ile kombine edilen eldiven koleksiyonun en göze çarpan aksesuarıydı bence.

Chanel Çantalar

Çantaların genellikle elde taşındığı bir koleksiyon oldu 2018 Chanel Kış koleksiyonu. Küçük dikdörtgen ve yuvarlak üzeri taşlar ile motiflendirilmiş zincir askılı olanlar en gözde parçalar gibi görünse bile renklendirilmiş kapitone çantalar kıvrılarak taşınarak daha dikkat çekici oldu.

Chanel Gabrielle modelinin tüvit kumaştan tasarlanması, elbise kumaşları ile aynı kumaştan tasarlanan elde taşınan çantalar ile WOC isimli çantalar koleksiyonun diğer aksesuarları arasındaydı.

Büyük hem tam hem de yarım Chanel yazılı Deauville’ler ise renkleriyle aşk yaşatan cinstendi.

Chanel Ayakkabılar

Babet ve iki boy çizme dışında ayakkabı göremediğimiz koleksiyonda bu iki çeşitte rugan ve parlak yapısıyla dikkat çekti. Hepsinin küt burun ve alçak topuk oldu ayakkabılar renkleri konusunda olmasa da kullanım rahatlığı ile kolaylıkla kombine edilecek cinsten. Dikkat dikkat! Diz üzeri çizmeler 2018 kışında da moda, bacakları inceltmeye devam etmek gerekiyor.

Babetlerse fazlasıyla parlak. Benim favorim ise tahmin edersiniz ki en soldaki çift renkli olan.

Chanel Şallar

Alabildiğine kalınlıktaki boyna birkaç kez dolanan ve hatta kapüşon olarak kullanılan siyah, beyaz ve bej renklerindeki atkılar ile yine boyna birkaç kez dolamazsanız ayağınıza takılacak olan ince 3 renkli şallar bu kış boynumuzu ısıtacak olan aksesuarlardan. Chanel benim için zarafet ile eş anlamlı olduğu için nedense bu sezon yer alan şallar Chanel’in tarzından oldukça uzakmış gibi hissettirdi bana.

Baharın ilk filizlerini verdiği bugünlerde binlerce sarı yapraklar arasında Chanel Fall 2018 Ready To Wear koleksiyonunu sunan Karl da benim gibi sonbahara bayıldığını bu sözlerle belirtti: “I’ve always loved autumn. This is a kind of Indian summer, with all the leaves. It’s a beautiful mood.”

 

Bu sonbahar Chanel hangi tasarımları öne çıkardı artık öğrendiğine göre defileyi izlemenin tam sırası.

 

Love,

Sinem

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply