Defile Raporlama Nedir?

03 Aralık 2015
Alexander_Wang_Spring_Summer_2016_Balenciaga

Merhaba,

İstanbul Moda Akademisi’nde aldığım Moda Editörlüğü kursu tam gaz devam ediyor. Bildiğim çoğu şeyin tekniğini, senelerdir takip ettiğim tecrübeli isimlerden öğrenmek bakış açımı çok değiştirdi. Geçen haftalarda Ece Candan’dan aldığım defile raporlama dersi her sezon Vogue Runway‘de defile izleyerek kendi kendime yorumladığım şeyin gerçekten ne olduğuydu aslında. 

Raporlama yaparken 7 aşamaya dikkat etmek gerekiyor. Bunlar defilenin teması, renkleri, silueti, anahtar parçaları, desen ve kumaşları, materyaller ve detaylardır. Ve en önemlisi defileyi izlerken küçük küçük notlar alarak defile raporu yazarken o notlardan yararlanarak yazılmalı.

Biz de derste Ece Candan‘dan tüyoları alarak Alexander Wang’in Balenciaga’ya veda ettiği defileyi tam da bu şekilde küçük notlar alarak izledik ve hemen raporlamayı yazdık.

Önce defileyi izleyin.

Ve derste yazdığım raporlama.

“Alexander Wang, atletik kadına son dokunuşunu İlkbahar-Yaz 2016 Balenciaga koleksiyonu ile yaptı.

İpek saten, tül ve dantel kumaşların öne çıktığı koleksiyonda zarif transparanlar, fırfır ve tüy detaylarını görüyoruz. Yüksek kesim bol pantolonları, mini etek ve şortları, oversize ceket ve paltolar ile birlikte yürüten Alexander Wang atletik ve seksi kadının nasıl olması gerektiğinin dersini verir nitelikteydi.

Elde, omuzda ve belde taşınan her boy çanta ile son koleksiyonunda her kadına dokundu. Kusursuz vücutlu, hem güçlü hem de seksi kadına terlik yerine spor ayakkabı giydirmiş olsaydı markaya koyduğu noktayı ünleme çevirerek hafızalardan silinmeyecek bir koleksiyon yaratabilirdi.

Bahara dair hiçbir renk göremediğimiz defilenin tek hakimi beyazdı. Kim bilir belki de Alexander Wang Balengiaga’ya attığı son imzanın saf ve temiz olmasını istemiştir.”

İşte bu kadar. Şimdi oturup tekrar yazsam bundan daha ayrıntılı ve güzel yazabilirim ama size derste yazdığımı aynen geçirmek istedim. Bundan sonraki defile raporlamalarım daha ayrıntılı olacak.

P.S: Her derste bakış açım değişiyor ve yapmak istediğim şeyleri daha net anlıyorum ve bunu şimdiki işime ve hayatıma yerleştirmek -tekniğiyle- çok keyifli oluyor. Diğer derslerden de paylaşımlardan bulunacağım.

Love,

Sinem

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply