Colors of The Year | Rose Quarzt & Serenity

10 Ocak 2016
Colors_of_The_Year_Rose_Quarzt_Serenity

Merhaba,

Global renk otoritesi Pantone yılın rengi olarak bu yıl iki renk seçti. Geçen yılın iddialı rengi bordo gibi keskin tonlar bekleyenler biraz yanıldı. Onun yerine sakinlik, dinginlik ve biraz da huzur veren Rose Quartz ve Serenity ile bu yılın geçeceğini müjdelediler. Bunun nedeni olarak; Dünya çapında artan gerilime, şiddete ve kaybolan marka güvenirliliğine karşı rahatlatıcı, mutlu eden renklerle çıkmak istediklerini söylediler.

 

rose_quartz_serenity

Uçuk pembe ile gül kurusunun karışımı olan Pembe Kuvars rengi doğada nadir bulunan bir renk. Bu rengi günümüzde en fazla mücevherlerde görüyoruz. Gök mavisi rengi ise göklerin soğukkanlı sakinliğinin ve huzurun rengi. Huzur ve pozitifliğin kombinasyonu olan bu iki rengi 2016 yılında oldukça göreceğiz.

Fakat daha önce Ekim ayında yapılan Chanel defilesi ile aslında Karl Lagerfeld bu iki rengin sinyalini verdi bize. Sadece Karl değil 2016 İlkbahar – Yaz sezonunda bu renkleri Emilio Pucci, Vionnet, Derek Lam, Emporio Armani ve Alexander McQueen defilelerinde de gördük.

Emporio Armani bu iki rengi çizgili bir trençkot tasarımı ile gururlandırırken, Derek Lam düğmeli midi boy gök mavisi elbise tasarımını tercih etti. McQueen ve Chanel ise kuvars pembe rengini seçtiler. McQueen’in fırfırlı transparan elbisesi ve aksesuarları ile Chanel’in bolerolu neredeyse bilekte biten tüvit kumaştan tasarlanan elbisesine vuruldum diyebilirim. Vionnet ise gök mavisi ve pembe kuvars renklerini ipek saten ile şifon kumaştan tasarladığı pantolon, bluz ile dikkatleri çekti. Fakat bu iki rengi bana göre en etkileyici kullanan tasarımıcı, tasarımına güneşin rengini de katan Emilio Pucci oldu. Adeta büyülendim diyebilirim.

2016 yılının pantone renkleri32016 yılının pantone renkleri52016 yılının pantone renkleri4

Podyumda öne çıkan tasarımlar ve tasarımcılar böyle oldu ama tabii sadece podyumu incelemek yetmez. Son yıllarda podyumun bile görmezden gelemediği sokaklara baktığımızda nam-ı diğer street style da çoğu bloggerın ve ünlülerin bu iki rengi birlikte kullanarak uyumu daha kolay yakaladıklarını görüyorum. Gök mavi daha çok aksesuar ve kot pantolon olarak tercih edilirken, kuvar pembeyi her parçada görüyoruz.

2016 yılının pantone renkleri132016 yılının pantone renkleri12

Fakat gök mavi rengi palto seçimlerinde açık ara öne çıkıyor. Yapay kür, midi ve bilekte biten boylarda paltoları bu ve önümüzdeki yıllarda fazlaca göreceğiz. Vogue Tayland’ın styling sayfalarına konu olan ve beni kalbimden vuran, bakarken bile huzur veren Muiccia Prada tasarımı olan Mui Mui palto. Son yıllarda bu kadar etkilendiğim bir palto olduğunu da hatırlamıyorum.

2016 yılının pantone renkleri102016 kış2016 yılının pantone renkleri14

Dergilerin kayıtsız kalamadığı Pantone renklerini styling çekimlerinde, ünlülerde, illüstrasyonlarda ve bol bol aksesuarlarda göreceğiz. Özellikle ayakkabı ve çantalar daha bir şık duruyor. Risk almak istemiyorsanız bu iki rengi birlikte kombin edebilir ya da sadece birini seçerek trendi yakalayabilirsiniz.

2016 yılının pantone renkleri82016 yılının pantone renkleri112016 yılının pantone renkleri92016 yılının pantone renkleri

Pantone renklerini sadece giyim ve aksesuarda görmeyeceğiz. Saç ve makyajlarımızada damga vuracak olan bu iki rengi en kolay oje olarak kullanabileceğinize eminim. Şirinler köyünde yaşamıyorsanız gök mavisi rujdan uzak durmanızı önereceğim. Göz makyajı ise zaten senelerdir kullanılsada bu yıl bir başka göze çarpacak. Bu renk saçları ise sadece cesareti olanlar için koydum. Ben yapmam ama yapanı çok beğenirim.

2016 yılının pantone renkleri22016 yılının pantone renkleri7

Serenity ve Rose Quarz renkleri öne çıksada Pantone İlkbahar Yaz 2016 renklerinin diğer 8 rengi de aşağıda.  Kombinlerken bu renkleri de göz önünde bulundurmayı unutmayın derim.

02-pantone-fashion-color-report-2016-spring-summer

2016 yılının pantone renkleri6

 

Bu iki rengin hayatımıza huzur, sakinlik ve pozitiflik getireceğini umut ediyorum.

Pinterestte bulunan boardlarıma bu iki harika rengi de ekledim. Görmek için hemen tıklayın.

Love,

Sinem

 

destination-wedding-photographer_rome

 

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply