2019 İlkbahar Gelinlik Modası

20 Mart 2019
2019_ilkbahar_yaz_gelinlik_modası

Moda dünyası geçmişte 4 mevsim şimdiyse 4 ana 4 ara koleksiyon ile trendleri nasıl belirliyorsa gelinlik trendleri de aslında sanıldığının aksine tek değil, 2 koleksiyon olarak podyuma çıkar. Defileler aynı yıl içinde İlkbahar ve Sonbahar olarak ikiye ayrılır. Birçok gelinlik trendi aynı yılın moda trendlerinden ilham alır. Örneğin 2019 gelinlik trendleri arasında en çok dikkat çeken detay olan fiyonk gelinlikler kadar 2019 sonbahar-kış modasının da öne çıkan detaylarından biridir. İşte bu nedenle gelinlik trendlerini yazarken bundan sonra iki sezon olarak ayırarak inceleyeceğim.

Bu kadar bilgi yeter! Şimdi 2019 yılının ilk çeyreğini bitirmek üzereyken, hazır yaz da geliyor ve düğün mevsimi de açılıyorken 2019 gelinlik modası hakkında konuşmanın tam zamanı.

O halde hazırsan başlıyorum…

Sezonun Öne Çıkan 4 Trendi

Her sezon olduğu gibi “2019 gelinlik modası nasıl olacak?” sorusu akla geldiğinde herkesin bildiği, bilmese bile tüm gelin dergilerinde gördüğü belirgin trendler olur. Neredeyse her gelinlikçinin ve tasarımcının elinde olmazsa olmaz modellerdir bunlar. 2019 yılının gelinlik modasında öne çıkan 4 trend; kurdele ya da diğer adıyla gelinlikte fiyonk, minimal çizgiler ki bu ülkemizde pek rağbet görmeyen bir gelinlik modelidir ama bu sene biraz daha fazla tercih edilecek gibi görünüyor, Royal gelinlik modası ve düşük omuzlu gelinliklerdir.

Gelinlikte Kurdele Trendi

Oldum olası bayıldığım fiyonk ya da kurdele sen ne dersen de ama 2019 yılında saç tokası, ayakkabı, palto, etek, gömlek yakası, kemer tokası ve gelinliğin her detayında görmeye hazırlan. Fiyonklar, neredeyse en çok tasarımcı tarafından tercih edilen detay olarak 2019 yılına damga vuracak gibi duruyor. Genellikle romantik gelinlerin gelinlikleri üzerinde görmeye alıştığımız bir ayrıntı gelinlikte fiyonk, öyleydi aslında. Çoğunlukla tamamlayıcı bir unsur olmasına rağmen –bu da bel kemerinde, sırt dekoltesinde ya da belin sırt tarafında detay amacıyla kullanılması anlamına geliyor- 2019 yılında sırtta, yakada, dekoltede, kocaman bir kuşak olarak, sırtın tamamında ya da gelinliğin ön tarafında dikey olarak kullanıldı. Yani hiç tamamlayıcı olarak değil, gelinliğin odak noktası olarak var olacak. En güzelleri elbette ki fiyonk aşığı Viktor & Rolf gelinlik modellerinde…

fiyonklu_gelinlik_modelleri

Royal Etkisi Gelinlik Modelleri

Nefretim Meghan her yere izini bırakıyor. Ben nefret ettikçe bütün ilgi alanlarımda öne çıkıyor sanki. Tamam “Suits” dizisinde Rachel’in muhteşem stili ile çok iyiydi ama başarısız oyunculuğu ile başlayan nefretim, Kateciğimi sinir edip ondan daha iyi olduğunu ispatlamaya varınca pekişti. Üstelik daha ilk çıkısı olan gelinliği ile bile geride kalacağı belliydi 🙂 Potluklarla dolu Meghan Markle’ın gelinlik modelinin incelemesini bu yazımda yazmıştım. Her ne kadar ben beğenmesem bile tasarımcılar ve bütün dünya hayran kaldığı için 2019 gelinlik trendleri arasında Meghan Markle’ın gelinliğinden esinlenildiği aşikar.

meghan_marklein_gelinliği

Royal etkisini gördüğümüz gelinlikler genelde uzun kollu, kayık yaka ve çoğunlukla A kesim ya da prenses kesim oluyor. Tıpkı Meghan’ın gelinliği gibi. Bu nedenle 2019 gelinlik modelleri denince en çok öne çıkan modellerden biri Meghan’ın gelinliği ve türevleri. Eğer sen biraz farklılaştırmak istiyor ama özünde Royal gelinlikler gibi olmasını istiyorsan omuzlarına 3 boyutlu çiçekler kondurabilir ya da yine bu yılın modası düşük omuzlu ama prenses kesim gelinlik modeli tercih edebilirsin. Belki bir de fiyonk kondurursun.

Düşük Omuzlu Gelinlik Modelleri

Gelinlikte bir türlü sevemediğim düşük omuzlar 2019 yılında şaha kalkacak. Son 5 yıldır zaten birçok gelinlik tasarımcısının koleksiyonunda öne çıkan modellerden olsa da bu yıl özellikle V yaka ya da kalp yaka straplez ile birlikte kullanılacak.

dusuk_omuzlu_gelinlik_modelleri

Minimal Gelinlik Modelleri

Minimal gelinlikler neredeyse sade ve abartıyı seven tüm gelin adaylarının hayali olsa da Türk olunca ve ünlü olmayan Türk gelini olunca bu sevgi sadece hayalde kalıyor. Çünkü hiçbir Türk düğünü yapan gelin sade gelinlik modeli giymeyi göze alamıyor. Eh, belki de beyaz giymeye meraklı davetliler arasında kimin gelin gibi durduğunun dedikodusuna karışma riskini alamıyor kimse. Hatta ben gelinlik giymem diyenler bile sadece ipek şantuk kumaştan tasarlanmış gelinlik giyemiyor, en basiti dantelli gelinlik modeli tercih ediyor. O yüzden Türkiye’de genelde moda editörleri ya da stili gerçekten iyi olan bloggerlarda görebileceğimiz minimal gelinlik modelleri 2019 yılında herkese sunuluyor. Hatta 4 ana trendden biri. Tabii yıllar sonra gururla “Bu benim gelinliğimdi!” diyecek gelinlere hitap ediyor. Aslında dürüst olmak gerekirse minimal gelinlik modası da Meghan’ın gelinliğinden esinlenilmiş. Meghan Markle’ın 2. gelinliğinin muhteşemliğini hatırlamayan varsa buraya alayım onu.

Minimal gelinlik trendi derin V yakalarda, askılı gelinliklerde, boyundan bağlamalı gelinliklerde kendini buluyor. Fakat genelde ipek, ipek krep, ipek şantuk ve ipek tafta kumaşlarda hayat buluyor. Ve iyi ki de buluyor.

minimal_gelinlik-modelleri

Giyilebilir 2019 Trend Gelinlik Modelleri

Trendlerden sonra gelelim giyilebilir gelinlik modellerine. “Giyilebilir gelinlik ne demek?” diyenlere açıklamak gerekirse birçok tasarım çıkıyor podyuma ama bu tasarımları gelinlik olarak giymek cesaret isteyeceği için çoğu giyilmiyor. Giyilebilecek olanlar ise özellikle Türk gelinlerine hitap eden modeller oluyor.

Çiçek Kokan Gelinlikler

3 boyutlu gelinlik modelleri özellikle çiçeklerle boyut kazanıyor. Gelinliğin tamamında, eteklerinde, sadece üst bedeninde, eteğinin belirli aralıklarla üzerinde yer alması ile 2019 gelinlik modelleri trendleri arasında çiçek motifleri fazlasıyla öne çıkıyor. Eğer bu trendi gelinliğinde kullanmak istiyorsan ne kadar çiçeklenmek istediğine karar vermelisin. Önceki yıllarda gelinlikleri süsleyen çiçekler farklı boyutlarda ve belli belirsiz yer alırken, 2019 yılında gözle görülür şekilde ya da renkte, büyük motiflerle ya da gelinliğin tamamında arz-ı endam ediyor.

cicek_motifli_gelinlik_modelleri

Viktoryen Kollu Gelinlik Modelleri

Kabaran kollar 80’li yıllardan sonra ilk defa gelinlik tasarımından bu kadar öne çıkıyor. 2019 yılının gelinlik modasında kabarık kollar Viktoryen dönemine gönderme yaparak ve biraz da Diana’nın gelinliğinden izler taşıyarak tekrar gelinlik detaylarında yer almayı başarıyor. Tabii bu kadar kabarık kolları pamuk prenses edasıyla taşımak biraz zor. Zira takı ve gelinliğin diğer detaylarını minimumda tutmak gerektiğini aklında tutarak tercih etmelisin. Bir de ya yakası oldukça açık ya da tamamen kapalı olmalı gelinliğin, aksi halde aşırı şekilde göz yoracağına emin olabilirsin.

viktoryen_kollu_gelinlik_modelleri

Gelinlikte Geometrik Esintiler

Matematik her yerde! Son 10 yıldır geometrik desenler moda dünyasının olmazsa olmazlarından biri. Bu yıl ile birlikte gelinlik modasının da bir parçası artık. Dikey, yatay, yuvarlak, karmaşık, dikdörtgen, üçgen, kare motifleri ile her şey mubah. Seçimse biraz zor. Mesela ben armut vücut tipindeyim ve asla geometrik desenli gelinlik modeli tercih etmezdim. Çünkü vücudumu daha karmaşık bir hala sokardı. O yüzden bence atletik vücutlu gelin adayları bu seçimi yapmalı. Ya da uzaktan bakıldığında dantel motifi gibi duran gelinlik modellerini tercih edebilirsin.

geometrik_desenli_gelinlik_modeli

Gelinlikte Fırfır

Fiyonktan sonra gelinlikte en romantik hareketlerden biri de fırfırdır. Romantik olmak için yakada, gelinliğinin eteğinde ya da kollarında kullanabilirsin. Biraz daha iddialı olmak içinse gelinliğinin bütününe şifon kumaştan fırfır tasarlatmayı deneyebilirsin. Hangisini tercih edersen et iddialı ve romantik gelin olacaksın. Fakat fırfır fiyonk gibi zamansız bir trend değildir. O yüzden 10 yıl sonra gelinliğine baktığında pişman olmayacağın bir model seçmeni tavsiye ediyorum.

gelinlikte_fırfır

Bakılabilir 2019 Gelinlik Trendleri

Buraya kadar okuduysan sıra geldi bakılabilir gelinliklere. Bu da ne demek diye soranlar için açıklıyorum; bakılabilir gelinlikler her ne kadar trend olsa da bakmaktan öteye geçemeyecek gelinlik tasarımlarına benim verdiğim isimdir. Mesela metalik gelinlik modelleri 2019 yılının öne çıkan trendleri olsa da kaç kişi giyer saysak 7 kişi bulamayız. Kaçı ünsüz olur desek 0 ile karşılaşırız. Ya da renkli gelinlik modelleri! Her sene bir renkli gelinlik modası çıkar bir dünya tasarım yapılır, Vera Wang bu tasarımcıların başını çeker ama giyen var mı? Cevap dıtttt. İşte bu nedenle sadece bakmaya niyetlendiğimiz 2019 gelinlik trendleri aşağıdaki gibi.

Metalik Gelinlik Modası

Işıltı kabulümüz hepimizin. Taşlı, ışıltılı gelinlik modelleri her zaman var oldu olmaya da devam edecek fakat metalik renklerde ya da metalik ışıltılarda gelinliğe hazır mısın? Ben hayır! Ayna etkisi gösteren elbiselere bile henüz alışamamışken bir de gelinlik tercihinde fazladan metaliklik ve ışıltıyı kabul edemeyeceğim. Sen edersen çok şanlısın çünkü 2019 gelinlik trendlerinden biri metalik gelinlik modası. Pırlanta etkisi arayanlara özellikle parça parça eteklere yayılan ışıltıları tercih etmelerini öneriyorum.

metalik_gelinlik_modası

Renkli Gelinlik Modelleri

Ah bu gotikliğe merak saran Vera yüzünden her şey. Vera Wang 2019 İlkbahar Gelinlik Koleksiyonu’nun tamamını renkli gelinliklerden tasarladı fakat nedense ünlülere gelinlik tasarladığında hep bir peri masalı gelinliği hazırlıyor. Sırf bu bile renkli gelinlik giymemek için bir neden olabilir. Tüm dünyada gelinliğinin tamamını renkli olarak tercih eden çok az kişi var. Geneli etek ucunda ya da kuşakta renk kullanıyor. Birçoğu da gizli düğün ya da nikah yaptığında renkli gelinlik giyiyor. Pek azı göstere göstere renkli gelinlik seçimi yapabiliyor. Ama kimin umurunda onların beyaz elbise giyecekleri milyon tane kırmızı halısı var seninse sana ait hayatında maksimum 5 ya da 6 tane kırmızı halı geçidi gibi dikkatlerin kesileceği özel günün olacak. O günlerin en önemlilerinden biri olanı renkli bir model ile harcayacak mısın onu düşün, ona göre karar ver! Türkiye’de ise renkli gelinlik konusunda konuyu mükemmel bir şekilde kapatan bir tek isim var oda Başak Dizer. Her ne kadar renkli gelinliği abartılı bulsam da Başak’ın gelinliğini ve duruşunu hatırlayıp mükemmelliği karşısında derin bir nefes alıyorum.

renkli_gelinlik_modelleri

Tulum ya da Pantolon Gelinlik Modelleri

Tulum ya da pantolon gelinlikler bana göre nikah töreninde bile giyilmemesi gereken gelinlik modası. Tulum olarak harikalar ama başka birinin nişanında kendi düğününde değil. Evet, bazı günlerin basitleştirilmesine karşıyım, sırf trend ya da moda oldu diye de hoşgörülü davranamayacağım. Her ne kadar Viktor & Rolf’ün fiyonklu tulumunu bana hiç yakışmayacak olsa bile dolabıma eklemek isterim ama o kadar, gelinlik hayalimde bile var olmayacak tulum ve pantolon modası. Fakat bu kadar değil ben senin de hayalin olmasın istiyorum ne yazık ki. 🙂 kabul edelim Bianca Jagger değiliz hiçbirimiz, olmaya da çalışmayalım bence…

pantolon_gelinlik_modelleri

Bonus: Kat Kat Etekler

Biraz fazla oldu fakat söylemezsem olmazdı. Kat kat etekli gelinlik modelleri hep moda ama genelde abartılı gelinliklerden hoşlananların tercihi. Bu yıl ise klasik tasarımlardan kaçanların tercihi olacak gibi görünüyor. Tek bir gelinlik tercih edeceksen ben onaylamıyorum ama 2. gelinlik için kısa olan modellerini eğlencesine deneyebilirsin.

Love,

Sinem

 

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply